Sztuczna biżuteria – jak o nią dbać, by wyglądała jak nowa?

Sztuczna biżuteria

Sztuczna biżuteria cieszy się popularnością u wielu pań. Jej bogactwo kolorów i wzorów oraz przystępna cena sprawia, że coraz częściej sięga się po tego typu cacka. Zdecydowanym walorem takich ozdób jest podkreślenie swojej urody, a także niepowtarzalna elegancja. Aby tego typu biżuteria długa lśniła swoim blaskiem, trzeba mieć wiedzę dotyczącą jej pielęgnacji. Jakich zasad należy się trzymać, by te zdobienia na długo zachowały swoje piękno?

Wilgoć – wróg sztucznej biżuterii

Sztuczna biżuteria pozostawiona bez żadnego zabezpieczenia w takim miejscu jak kuchnia czy łazienka z pewnością doprowadzi do jej ściemnienia. Wilgotne powietrze tak właśnie działa na tego typu ozdoby. Jeśli zaistnieje potrzeba umycia biżuterii, należy to zrobić w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub podobnego środka. Jakie proporcje wówczas zastosować? Dwie szklanki ciepłej wody w połączeniu z kilkoma kroplami płynu do prania lub płynu do mycia naczyń to znakomity środek na pozbycie się nalotu z biżuterii. Jeśli nasza ozdoba nie doczyści się dokładnie, można użyć miękkiej szczoteczki do zębów po wcześniejszym zwilżeniu jej przygotowanym roztworem. Po przeprowadzonej kosmetyce należy wypłukać biżuterię w ciepłej wodzie i osuszyć delikatną ściereczką. Jeśli nasza ozdoba posiadają osadzone w oprawie kamienie, trzeba pamiętać, by nie przetrzymywać jej zbyt długo w wodzie, gdyż może to doprowadzić do osłabienia kleju i wypadnięcia z oprawy osadzonych w niej kamieni. Szczególną uwagę należy zwrócić na korale, przewleczone przez nitkę lub sznurek. Materiał ten pod wpływem wilgoci może ulec znacznemu osłabieniu, co w konsekwencji doprowadzi do zerwania. Dlatego natychmiast po umyciu, trzeba korale wypłukać w ciepłej wodzie i osuszyć poprzez zawinięcie w ręcznik. Pozostawione na jakiś czas w płaskiej pozycji szybko obeschną, a sznurek nie straci swojej wytrzymałości. Podstawowa zasada przy pielęgnacji korali – nigdy nie wieszaj ich do obeschnięcia na wieszaku, gdyż może to spowodować znaczne rozciągnięcie się sznurka.

Jak dbać o sztuczną biżuterię

Należy pamiętać, by sztucznej biżuterii nie przechowywać ze srebrnymi ozdobami. Metale często wchodzą ze sobą w reakcję i doprowadzają do ciemnienia zarówno biżuterii sztucznej jak i tej ze srebra. Dobrym sposobem na zabezpieczenie ozdób ze sztucznych materiałów jest owinięcie ich w delikatną tkaninę i włożenie do plastikowego woreczka lub pudełka. Będzie to wystarczającym zabiegiem przed zarysowaniem lub uszkodzeniem. Można też umieścić biżuterię w pudełku z przegródkami lub szufladkami albo włożyć ją do szkatułki wyłożonej delikatnym materiałem. Dobrym zwyczajem jest nakładanie ozdób na końcu procesu upiększającego. Najpierw należy nałożyć makijaż, spryskać się perfumami i lakierem do włosów, a dopiero później włożyć biżuterię. Gdyby na łańcuszku zrobił się węzełek, łatwiej go będzie rozwiązać, po zwilżeniu jadalnym olejem. Natomiast w wypadku występowania alergii przy noszeniu niklowanych kolczyków wystarczy pomalować miejsca metalowe lakierem do paznokci. Ten zabieg powinien rozwiązać problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *