Uczulenie na biżuterię: wszystko co musisz o niej wiedzieć i jak sobie z nią poradzić

Wyobraź sobie ten scenariusz: otrzymujesz piękne kolczyki. Nie możesz się doczekać aż je założysz, a kiedy już to zrobisz okazuje się, że uszy zaczynają bardzo swędzić i pojawia się wysypka. Taka sytuacja być może nie przytrafi się Tobie, ale bardzo dużo osób uczulonych jest na elementy wykorzystywane do tworzenia biżuterii. Jest to znane jako uczulenie na biżuterię i jest powszechną alergią skórną. W tym wpisie szczegółowo omówię temat uczulenia kontaktowego na biżuterię, ponieważ sama mam ten problem. Podzielę się także moimi wskazówkami jak zapobiegać wysypce i jak ją leczyć, kiedy już się pojawi.

Co to jest uczulenie na biżuterię?

Uczulenie na biżuterię jest formą alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Jest to reakcja, która pojawia się po kontakcie skóry z materiałem, w tym przypadku biżuterią. Układ odpornościowy reaguje nie tylko na bakterie i wirusy. Reaguje również na inne substancje. Jeśli Twoja skóra reaguje w kontakcie z niklem, chromem czy kobaltem niestety jest to już przypadłość, która Cię nie opuści. 

Kontakt z biżuterią wykonaną z takich metali może prowadzić do zaczerwienienia skóry, swędzenia, obrzęku, a skóra może być również ciepła w dotyku. Swędząca wysypka pojawi się w obszarach, które mają kontakt z biżuterią. Obszary te obejmują uszy, szyję, nadgarstki i palce. Możesz zauważyć wysypkę natychmiast lub po 12 do 48 godzinach noszenia biżuterii.

Nikiel, kobalt lub chrom to najczęstsze przyczyny wysypki jubilerskiej. Służą do wzmacniania najpopularniejszych metali, takich jak złoto oraz wykorzystywane są do półproduktów do biżuterii. 

Objawy uczulenia kontaktowego po noszeniu biżuterii

Jeśli zauważysz dyskomfort lub zmiany na skórze po założeniu nowej biżuterii, czas coś z tym zrobić. Niektóre objawy wysypki jubilerskiej, na które należy zwrócić uwagę, to:

 • Wysypka lub guzki na skórze
 • Swędzenie, które może być bardzo uciążliwe
 • Zaczerwienienie lub zmiany koloru skóry
 • Suche plamy na skórze, które mogą przypominać oparzenie
 • Pęcherze i płyn w ciężkich przypadkach
 • Zaczerwienienie skóry w dotkniętym obszarze
 • Obrzęk skóry
 • Mogą pojawić się pęcherze, a jeśli pękną, mogą pozostawić brzydkie skorupy i łuski

Pęcherze mogą również ulec zakażeniu, co może prowadzić do dalszego uszkodzenia skóry. Niektóre oznaki infekcji obejmują zaczerwienienie, ciepło, ropę w dotkniętym obszarze i ból.

Co zrobić, kiedy pojawi się uczulenie na biżuterię

Lato to zawsze ta pora roku, kiedy starasz się podkręcić styl. Dla większości ludzi jest to najlepszy czas, aby założyć najnowsze kolekcje biżuterii. Jednak wkrótce możesz odkryć, że jesteś uczulona na metal, z którego wykonano Twoją piękną biżuterię.

Jeśli masz już objawy wysypki alergicznej na nikiel, powinieneś przestać nosić ten elementy, które go zawierają. Przy pierwszej takiej sytuacji wystarczy zrezygnować z noszenia takich dodatków i wysypka szybko zniknie. 

Kiedy mimo uczulenia nie mogłaś się powstrzymać od noszenia biżuterii, która Cię uczula musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przepisze Ci maści, które pozwolą na szybką regenerację skóry.

Być może lekarz skieruje cię na testy diagnostyczne, aby potwierdzić uczulenie lub, żeby zweryfikować czy nie jesteś uczulona na inne metale/środki chemiczne. 

Test płatkowy jest najczęstszym sposobem testowania alergii na biżuterię. Dermatolog nałoży podejrzane alergeny na Twoją skórę, pokryje każdy z nich małym plastrem. Takie plastry masz założone przez 3 dni. Każdego dnia dokonuje się odczytów. Jeśli pojawi się reakcja alergiczna pod plastrem, potwierdzi to, że jesteś uczulona na konkretny metal.

Jak radzić sobie z uczuleniem kontaktowym na biżuterię?

Alergie kontaktowe trwają przez całe życie, ale dermatolodzy oferują wiele rozwiązań do ich leczenia lub radzenia sobie z nimi. 

Oto niektóre z najlepszych technik radzenia sobie z alergią latem:

 1. Unikaj kontaktu z biżuterią, która powoduje podrażnienie skóry
 2. Delikatnie nałóż krem hydrokortyzonowy na dotknięty obszar skóry
 3. Kup tabletki antyhistaminowe na alergię
 4. Kremy steroidowe lub leki pomogą szybciej załagodzić ból i swędzenie oraz gojenie się ran, ale są przepisywane na receptę
 5. Kremy niesteroidowe
 6. Domowe środki zaradcze, w tym bezalkoholowe kremy łagodzące, nakładanie mokrych okładów na dotknięty obszar i regularne nawilżanie za pomocą kremów lub balsamów zmiękczających.

Inne sposoby radzenia sobie z uczuleniem na biżuterię

Ból i dyskomfort wywołany reakcjami alergicznymi mogą uniemożliwić Ci noszenie określonych akcesoriów jubilerskich. Na szczęście nadal masz inne opcje biżuterii i triki, aby poradzić sobie z wysypką biżuterii. Oto one

 1. Noś biżuterię antyalergiczną: producenci biżuterii wykorzystują teraz najnowszą technologię, aby tworzyć bezpieczniejszą biżuterię antyalergiczną. Chociaż użycie takich półfabrykatów wpływa na cenę. W naszym sklepie większość produktów nie jest antyalergiczna, ale na życzenie klienta możemy wymienić bigle w kolczykach i zapięcia w bransoletkach na srebrne.
 2. Jeżeli kupiłaś biżuterię, pomaluj elementy, które Cię uczulają lakierem bezbarwnym do paznokci. Dzięki temu skóra nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z alergenem.
 3. Porozmawiaj ze swoim dermatologiem: jeśli zaczniesz zauważać problemy ze skórą podczas noszenia biżuterii, skonsultuj się z dermatologiem w celu postawienia diagnozy. 

Jeśli biżuteria, którą zdecydujesz się nosić, powoduje dyskomfort skóry, musisz zacząć podejmować środki ostrożności przeciwko wysypce jubilerskiej. Ta alergia skórna może prowadzić do bólu i uszkodzenia skóry. Noszenie biżuterii przez krótki czas lub pomalowanie jej lakierem bezbarwnym może sprawić, że alergia nie da Ci się we znaki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *