Test Gallupa – czy warto go zrobić?

Praca nad sobą pozwala wspiąć się na wyżyny swoich możliwości i otwiera drzwi do zupełnie nowego świata. Znajomość swoich mocnych stron może pomóc w rozwoju osobistym. Nasze mocne strony definiowane są przez wrodzone talenty, które bardzo często na przestrzeni lat chowają się za wyuczonymi umiejętnościami, które wydają się nam kluczowe do osiągnięcia wyznaczonych celów. Ja już wiem, że po odkryciu swoich naturalnych talentów w życiu zaczyna dziać się magia. Dzisiaj podzielę się z Tobą moją historią.

Co ja wiem o teście Gallupa?

O teście Gallupa słyszałam już dawno, ale zawsze wydawało mi się, że sama bardzo dobrze znam moje mocne strony. A przynajmniej tak mi się wydawało, kiedy odeszłam z korporacji i otworzyłam swoją firmę. To był przełom. Robiłam to, co kocham i wszystko przychodziło mi z niesamowitą łatwością. W mojej pracy miałam do czynienia z rzeczami, które sprawiają mi ogromną frajdę, ale też z takimi, które odkładałam za każdym razem na później. Problem pojawił się wtedy, kiedy tych rzeczy “na później” było tak dużo, że mój własny biznes zaczął mnie przytłaczać a praca przestała dawać taką satysfakcję jak na starcie. Wiedziałam, że to czas na porządki. Oczywiście czas na porządki w głowie, bo to w niej zazwyczaj zaczynają się schody.

Stwierdziłam, że to idealny momenty na test Gallupa. Już wcześniej, kiedy szukałam informacji na ten temat wiedziałam, że samo zrobienie testu to trochę za mało. Potrzebowałam wsparcia z zewnątrz. Osoby, która pomoże mi odkryć moje talenty, zrozumieć je, wynieść na prowadzenie te, które przyniosą mi najwięcej korzyści.

Postanowiłam skorzystać z usług Krzysztofy Urbanek. Przemiłą, niesamowicie ciepłą i bardzo kompetentną osobę (koniecznie przeczytaj ten tekst do końca, ponieważ w dalszej części wyjaśniam, dlaczego wsparcie niezależnego Trenera Mocnych Stron jest tak bardzo ważne).

Kto powinien zrobić test Gallupa

Jeśli jesteś:

 • osobą, która czuje wypalenie zawodowe i wiesz, że praca, którą wykonujesz przestaje sprawiać ci satysfakcję
 • osobą, która od zawsze czuje, że jest w niewłaściwym miejscu
 • osobą, która wraca z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego do pracy
 • osobą, która szuka pracy
 • osobą, która lubi się rozwijać i uczyć nowych rzeczy
 • osobą, która zarządza w firmie i chciałaby poznać talenty swoich pracowników i wykorzystać odpowiednio ich potencjał
 • osobą, która rozważa otwarcie własnego biznesu

to w mojej ocenie bezwzględnie musisz zrobić test Gallupa:

Czym jest test Gallupa?

Test koncentruje się na identyfikacji poszczególnych talentów. Na początku wystarczy skupić się na 5 najważniejszych dla Ciebie talentach (to i tak dużo).

Test Gallupa składa się ze 177 pytań. Ważne jest, aby podczas wypełniania testu skupić się na nim w 100%. Nie powinno Cię nic rozpraszać. Dobrze, żebyś była też w fajnym nastroju. Odpowiedzi polegają na zaznaczeniu tego, co najbardziej Ci odpowiada. Ankieta jest przygotowana w taki sposób, że nawet pominięcie kilku pytań pozwoli programowi wypracować wynik. Ta sama zasada dotyczy wyboru kilku neutralnych odpowiedzi.

Po zakończeniu testu program analizuje każdą odpowiedź i na jej podstawie przygotowuje kompleksowy raport, który od razu dostajesz. Na szczycie listy znajdują się talenty, które mają największy potencjał i wysuwają się na pierwszy plan. 

Ten raport to dopiero krok pierwszy w całej przygodzie.

Moje odczucia po zrobieniu testu Gallupa

Sam test Gallupa wykonuje się mega przyjemnie. Nie ma w nim żadnych kłopotliwych pytań albo pytań, które są tak skomplikowane, że nie wiadomo co na nie odpowiedzieć. Wypełniając test dosłownie płynęłam przez swoje odczucia. Natychmiast otrzymałam wyniki, a moje talenty to:

 • Zgodność
 • Empatia
 • Zbieranie
 • Uczenie się
 • Osiąganie

Od razu zaczęłam czytać szczegółowy opis talentów. 

Czy wyniki mnie zaskoczyły?

Oj bardzo. Tak jak wspomniałam na początku, zawsze wydawało mi się, że bardzo dobrze znam swoje mocne strony. A tutaj pojawiły się obszary, które mocno mnie zaskoczyły. Czułam, że są bardzo moje. Identyfikowałam się z nimi, ale jednocześnie buzowały we mnie emocje nie do opisania. Z jednej strony wiedziałam, że to ja. Z drugiej pojawiła się taka walka wewnętrzna, że jak ja z takimi talentami mam zbudować biznes. Biznes, który będzie mi dawał satysfakcję i pieniądze. Najwięcej korzyści widziałam w ostatnim talencie, a jednak najwyżej postawionym talentem była Zgodność.

Czy byłam zadowolona z wyniku?

Absolutnie nie! Byłam przerażona tym, co dalej. Jak wykorzystać te talenty. I dlatego tak szalenie ważnie jest to, żeby nie skończyć tylko z samymi wynikami w ręce. NAJWAŻNIEJSZA jest praca ze swoimi talentami i potrzebny jest do tego ktoś, kto zna się na rzeczy (i tutaj z czystym sumieniem mogę polecić Krzysztofę Urbanek)

Jakie są etapy pracy z talentami?

 1. Nazwij to – dowiedz się jakie są Twoje talenty wypełniając test Gallupa i dowiedz się, co kryje się za ich nazwami
 2. Doceń to – omów swoje talenty z niezależną osobą, rozpoznaj je, zastanów się, jaki miały wpływ na Twoje dotychczasowe życie. Doceń ich wartość, pomyśl w jakich sytuacjach możesz wykorzystać swoje talenty w tym momencie.
 3. Wykorzystaj to – świadomie wykorzystuj swoje talenty w osiąganiu swoich celów. Wdrażaj je w życie i sprawdzaj co będzie się działo. 

Test Gallupa dał mi odpowiedzi

Często zadawałam sobie te pytania:

 • Dlaczego ciągle wydaje mi się, że wiem za mało i powinnam się nieustannie uczyć?
 • Dlaczego tak bardzo szukam nowych doświadczeń i emocji?
 • Dlaczego zawsze dobro innych przedkładam ponad moje?
 • Dlaczego unikam sytuacji konfliktowych?
 • Dlaczego uwielbiam uczyć innych i dzielić się swoim doświadczeniem?

Spotkanie z Krzysztofą tak wiele mi wyjaśniło a dodatkowe ćwiczenia, które wykonywałyśmy na sesjach sprawiły, że uporządkowałam wiedzę o sobie, wyznaczyłam nowe cele w oparciu o moje naturalne talenty, a co najważniejsze, w końcu wiedziałam jak uporządkować mój biznes, żeby na nowo czerpać z niego satysfakcję.

Podsumowanie

Świadomość własnych talentów to niesamowita wiedza. Im więcej wiesz o sobie, tym łatwiej możesz pokierować swoim życiem (nie tylko zawodowym), aby zapewnić sobie sukces.

Jeśli poważnie myślisz o swoim rozwoju osobistym i inwestujesz w niego, gorąco polecam zrobienie testów Gallupa. 

Wyniki testów pozwoliły mi zrozumieć moją indywidualność i perspektywę. Nagle zaczęłam dostrzegać motyw moich talentów w swoich nawykach, stylu, komunikacji a również w relacjach z innymi ludźmi. Zrozumiałam, dlaczego podejmuję takie a nie inne decyzje. Zaczęłam sama kierować swoimi talentami i wykorzystywać je na co dzień we wszystkich dziedzinach mojego życia.

Masz pytania? Zostaw je w komentarzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *