Srebro jako ceniony kruszec ma wiele ciekawych zastosowań. W zależności od właściwości fizyczno-chemicznych można go wykorzystywać na wiele sposobów. Jednym z nich jest produkcja biżuterii. Interesujące bransoletki to efekt plastyczności termicznej srebra. Poznaj inne zastosowania srebra.
Przepiękna tradycja, która nie czernieje
Zanim zaczęto wytwarzać srebrną biżuterię ludzie musieli nauczyć się oddzielać metal od innych związków. A cała przygoda zaczęła się 7000 lat temu, a dokładnie od pierwszego odkrycia złóż srebra. Miało to miejsce w czasach istnienia starożytnego Egiptu. Srebro jako jedyne złoże kopalne miało dla ówczesnych ludów wartość cenniejszą od złota. Zanim nasi przodkowie zaczęli stosować srebro do celów biżuteryjnych musiało minąć aż 2 tysiące lat. Dziś srebro jest jednym z 5 metali odkrytych przez człowieka. Za jego pomocą możemy tworzyć kolekcje bransoletek https://madlin.pl/produkt/zestaw-2-bransoletek-5 ze srebrnymi zawieszkami.
Tradycja ta jest do dziś utrzymywana i nie zwalnia tempa. Przy pomocy srebra można tworzyć wiele przepięknych elementów m.in. zawieszki do naszej biżuterii.
- Naszyjnik łańcuszki19,99 zł
Srebro – to nie tylko dekoracje
Plastyczność materiału i jego zmiana stanu skupienia ze stałego na ciekły zwiększa zastosowanie metalu. Przetop srebrnej sztabki daje życie przedmiotom użytkowym. Przy pomocy srebra tworzy się m.in. elementy zastawy stołowej. Mowa tu o sztućcach. Srebrne widelce, noże czy łyżki serwisowe są chętnie nabywane przez wykwintne hotele. Wiele elementów ze srebra są ozdobom stołów na co dzień i od święta. Od pałacu Buckingham aż po zwykły stół – srebro pasuje na każdą okazje.
Innym przykładem wykorzystania srebra użytkowego są lustra. Dzięki właściwości odbycia światła srebrne lustra ozdabiają zabytkowe pałace i dworki. Srebrne zwierciadła możemy odnaleźć w nowoczesnych domach. Doskonale pasuje do monochromatycznych wnętrz salonów, sypialni, łazienek czy hotelowych holów. Srebro znalazło swoje zastosowanie w medycynie. Szczególnie w działach sprzętu laboratoryjnego. Elementy wykonane w 100% ze srebra odnajdziemy m.in. w mikroskopach. Srebrne szkło jest pożądane w urządzeniach do obserwacji nieba i gwiazd. Po odpowiedniej obróbce laboratoryjnej srebro jest stosowane jako środek leczniczo-dezynfekcyjny na rozległe rany lub oparzenia. Mowa tu o srebrze koloidalnym.
Dawniej od przetopu monet, tworzenia biżuterii, a dziś jako preparat leczniczy. Kariera srebra rośnie w zawrotnym tempie.
Czy Polskie srebro rzeczywiście istnieje?
Do głównych dostawców srebra należą: Meksyk, Kanada, USA, Indie, Chile i Rosja. Pośród wymienionych państw Polska może się pochwalić własnymi złożami. Wiąże się z nimi ciekawa historia. Chcesz ją poznać? Koniecznie odwiedź Zabytkową Kopalnie Srebra w Tarnowskich Górach. To ciekawa atrakcja dla dorosłych i dla dzieci. Kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO prezentuje historię od wydobycia aż po sam transport. Na zwiedzających czeka wizyta w skansenie i maszyny parowe. Chcesz posiadać jeden z symboli naszego dziedzictwa kulturowego? Koniecznie szukać naszych bransoletek ze srebrnymi dodatkami.