Skórzane męskie bransoletki – historia, znaczenie i czy warto je nosić?

Elegancka w swojej prostocie, skórzana męska bransoletka może być używana jako uzupełnienie stroju w neutralnych odcieniach. 

W ostatnich latach obserwujemy odrodzenie popularności męskich skórzanych bransoletek, zwłaszcza wśród mężczyzn w wieku od około 20 do późnych 40 lat. Zazwyczaj męskie skórzane bransoletki zdobią nadgarstki surferów, motocyklistów, poszukiwaczy przygód, a nawet członków zespołów rockowych, wielu mężczyzn na stanowiskach kierowniczych w pewnym wieku zaczęło nosić je do swoich biurowych garniturów. Okazuje się, że dodanie skórzanej bransoletki męskiej do kombinacji garnituru i spodni w rzeczywistości poprawia ogólną elegancję stroju.

Warto zauważyć, że skórzane bransoletki dla mężczyzn istnieją tak długo jak długo istnieje ludzka cywilizacja, co widać w artefaktach odkopanych w wielu archeologicznych znaleziskach. W tym artykule poznaj historię oraz znaczenie noszenia męskich skórzanych bransoletek

Od jak dawna istnieją skórzane bransoletki dla mężczyzn?

Chociaż nikt nie jest pewien, skąd pierwotnie pochodziły skórzane bransoletki, można śmiało powiedzieć, że istnieją one – przynajmniej – od okresu neolitu (10 000-4500 p.n.e.). Mniej więcej w tym czasie ludzie wiedzieli już, jak używać skór zwierzęcych do produkcji odzieży i obuwia, ale innowacja technologiczna garbowania (obróbka skór zwierzęcych w celu uczynienia ich bardziej giętkimi i wygodniejszymi w obsłudze) doprowadziła do opracowania bardziej wyrafinowanych projektów obuwia i ozdób fizycznych. 

Eksperci twierdzą, że skórzane bransoletki mogły ewoluować z dłuższych skórzanych rękawów, nagolenników i nagolenników noszonych w celu ochrony kończyn przed atakującymi zwierzętami. Z biegiem czasu ich praktyczne zastosowanie ustąpiło miejsca bardziej ezoterycznemu zastosowaniu: oznaczaniu swojego statusu w społeczeństwie lub wygłaszaniu oświadczeń społecznych lub politycznych. 

Co mówi o skórzanych bransoletkach dla mężczyzn historia?

 • Wśród osobistych ozdób znalezionych w grobowcu Tutenchamona było kilka skórzanych mankietów z wytłoczonym złotem lub srebrem, które wskazywały na jego status faraona – króla i żyjącego boga Egiptu;
 • starożytnej Grecji , a znacznie później w całym Imperium Rzymskim, skórzane bransoletki były wydawane żołnierzom jako część ich oficjalnego munduru. Rozmiar, szerokość i grubość tych skórzanych pasków zależałyby od rangi żołnierza w armii;
 • Chociaż nie jest to ozdoba dodatkowa, ale raczej ozdoba wotywna, spostrzegawczy Żydzi noszą skórzane opaski zwane shel-yad , których jeden koniec kończy się jednym z dwóch tefilin (filakteriów trzymających maleńkie zwoje Pisma Świętego; drugi jest przywiązany do głowy mężczyzny) od czasów biblijnych. Są one noszone podczas porannych modlitw w dni powszednie; 
 • Historyczny Spartakus nosił zwykłą skórzaną opaskę na prawym nadgarstku, aby zaznaczyć swój status buntownika przeciwko dławiącym prawom niewolnictwa Imperium Rzymskiego – prawdopodobnie pierwszy historyczny przypadek użycia odzieży do wygłoszenia politycznego lub społecznego oświadczenia – i jego wrodzonego władza jako mężczyzna;
 • Skórzane mankiety – niektóre po prostu nabijane metalowymi guzikami lub bardziej wymyślnie ozdobione, aby wskazać pozycję społeczną użytkownika – były również częścią stroju wojownika noszonego przez plemiona barbarzyńców lub koczownicze, takie jak Wikingowie, Hunowie, Goci i Mongołowie. Były to oczywiście coś więcej niż tylko ozdoby: służyły również praktycznemu celowi do ochrony części ciała zwykle nie zakrytych zbroją, takich jak przedramiona i nadgarstki;
 • Wśród różnych plemion indiańskich skórzane bransoletki miały szamański wydźwięk. Wojownicy, szamani i duchowe kobiety nosili skórzane bransoletki, aby czuć silniejszy i bardziej znaczący związek ze swoimi duchowymi przewodnikami lub zwierzętami totemowymi;
 • Ostatnio, od połowy lat 60. do wczesnych lat 70., skórzane bransoletki stały się anty-establishmentowym dodatkiem ruchu hippisowskim: bardziej miękką, mniej stateczną alternatywą dla metalowych zegarków na rękę i biżuterii.

Czy skórzane bransoletki mają jakieś znaczenie?

Znaczenie ma nie tyle forma, co kolor męskiej bransoletki. Dla tych, którzy poważnie traktują „psychologię koloru”, kolor skórzanej bransoletki wiele mówi o mężczyźnie, który ją nosi.

 • Czarny: Podobnie jak w przypadku konwencjonalnej mody, trzeźwa czerń to tylko biznes i odpowiedzialność. Symbolizuje moc i siłę, szczególnie w połączeniu z odrobiną złota lub srebra. Jednak tak ozdobiony może również emanować tajemnicą, a nawet dominacją i wściekłością.
 • Brązowy: Podobnie jak dobra para drwala lub buty turystyczne, brązowa skórzana bransoletka dodaje aurę praktyczności swojemu użytkownikowi. Solidna i praktyczna, ale nigdy nudna, przywodzi na myśl przyrodę i ducha przygody.
 • Ciemnozielony: Chociaż nie jest to ściśle konwencjonalny kolor, ciemnozielony w skórzanej bransoletce jest kojący i spokojny. Jest to kolor o wyraźnym spokoju, który pasuje do mężczyzn obcujących ze swoją łagodniejszą, spokojniejszą stroną i żyjących w bliskim kontakcie z naturą.

Jakie są rodzaje skórzanej bransoletki?

We współczesnym kontekście skórzane bransoletki są noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, dla osobistego upiększenia. Kształt, rozmiar i ogólny wygląd tych bransoletek odzwierciedla osobowość, gust, pozycję społeczną, a nawet styl życia użytkownika. W sklepie Modlin znajdziesz skórzane bransoletki typu shamballa, czyli z uniwersalnym regulowanym zapięciem. Dzięki temu bransoletki pasują na każdy nadgarstek, bez względu na rozmiar. 

Męskie skórzane bransoletki to świetna propozycja na co dzień. Najlepiej sprawdzają się czarne, ciemniejsze brązy, głębokie burgundy i przygaszone szmaragdy. Cieńsze skórzane bransoletki są najłatwiejszymi, najbardziej uniwersalnymi elementami do pracy i świetnie wyglądają w połączeniu z zegarkami. Chociaż skórzane bransoletki działają same w sobie, spróbuj połączyć je z innymi bransoletkami, takimi jak koraliki, aby uzyskać teksturowane podejście do noszenia na nadgarstku. Wspaniała para dżinsów w połączeniu z t-shirtem to klasyczny, swobodny wybór, a skórzane bransoletki są świetnym dodatkiem.

 1. Niesamowicie podobają mi się męskie bransoletki! Lubię, kiedy noszą je mężczyźni, ale wydaje mi się, że dla kobiet też są ok!

  1. Jak najbardziej! Dla kobiet też swą fajne. Męskie bransoletki, które dostępne są w sklepie Madlin to zestaw 3 sztuk osobnych bransoletek skórzanych. Można je nosić na raz, lub osobno. Bawić się i łączyć je z inną biżuterią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *