Jak przetrwać kwarantannę – 20 pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu

Osoby, które mnie bliżej znają wiedzą, że nie potrafię się nudzić. Pojęcie „czas wolny” nie funkcjonuje w moim słowniku. Wiem, że duża część z Was, kiedy znalazła się w nowej sytuacji izolacji domowej z powodu pandemii koronawirusa, zaczęła się zastanawiać „i co ja teraz będę robić?!” W końcu możemy robić to, na co nigdy nie mieliśmy czasu! Dzisiaj zostawiam Ci moją listę 20 rzeczy, dzięki którym możesz wyeliminować nudę na kwarantannie. 

1. Zrób porządek w domu

Uważam, że w domu, w którym jest bałagan nie da się odpoczywać. Zgodnie z zasadą feng shui porządek w domu wpływa na porządek w głowie i osobiście bardzo się z nią zgadzam. Zrób generalne porządki, na które nigdy nie było czasu. Pościeraj kurz, umyj okna, posprzątaj w szafie zostawiając tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Ja w szafie sprzątam według poniżeszgo schematu:

1. W jakim stanie jest dana rzecz?

  • Tragicznym – wyrzuć
  • Bardzo dobrym – przejdź do punktu 2

2. Jak czujesz się w tej rzeczy?

  • Koszmarnie – oddaj
  • Świetnie – przejdź do punktu 3

3. Obiektywnie – jak ta rzecz wygląda na Tobie? (warto zapytać o radę osobę postronną)

  • Źle – oddaj
  • Dobrze –  You have a winner!

2. A może remont?

Uwielbiam mieszkać w czystym, zadbanym domu. Ale czas, dzieci i samo użytkowanie mieszkania powoduje, że kolor na ścianach blednie i robi się zakurzony. Dotychczasowy wystrój też może się znudzić. Potrzebujemy w naszym życiu świeżości. A co powiesz na to, żeby kwarantannę wykorzystać na remont w domu? A jeśli nie jest to ten czas, to może warto zmienić jego wystrój? 

3. Zrób porządek w głowie

Kiedy zrobisz już porządek w domu czas na porządek w głowie. To idealny czas na to, żeby sprawdzić czy jesteś w takim miejscu swojego życia, w którym powinnaś być. Jeśli nie, zastanów się co możesz zmienić w swoim życiu, aby dojść do miejsca, w którym chciałabyś być. Ze swojej strony polecam Ci IKIGAI a jeśli chcesz dogłębniej zbadać swoje mocne strony zrób test Gallupa.

4. Zrób plan działania po kwarantannie

Kiedy uporządkujesz już swoje myśli, wyznaczysz nowe cele i zapisz je na kartce wraz ze sposobami ich realizacji. Jeśli do danego punktu potrzebujesz dodatkowych umiejętności to idealny moment, żeby je zdobyć. 

5. Zaktualizuj swoje CV

Zawsze warto mieć pod ręką aktualne CV. Bo może w związku z „porządkiem w swojej głowie” będziesz chciała spróbować swoich sił w innym miejscu pracy?

6. Wykorzystaj czas na kursy i szkolenia

Zawsze mówię, że wiedza to jest coś, czego nam nikt nie odbierze. Dlatego osobiście, kiedy tylko mogę, poszerzam swoją wiedzę. Jak to robię? Szukam w internecie inspirujących kursów i szkoleń, albo podcastów, których słucham podczas wędrówek po lesie. Może to czas na nauczenie się języka? A może okazja do przekwalifikowania zawodowego?

7. Czytaj książki

Czytanie książek ubogaca. Bez względu na rodzaj lektury. Czytanie rozwija umysł i wyobraźnię. Wpływa na nasze postrzeganie świata. 

8. Zadbaj o zdrowe odżywianie

Zmień dietę na bardziej zdrową, pij dużo wody i jedz nieprzetworzone warzywa i owoce. 

9. Zadbaj o siebie 

Zrób sobie peeling i maseczkę. Balsamuj swoje ciało. Wykonaj zabiegi, na które zawsze brakowało Ci czasu.

10. Wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną

Uwielbiam aktywność fizyczną (chociaż tego po mnie nie widać – bo niestety kocham także jeść). Sama w domowym zaciszu wykonuję ćwiczenia cardio lub pobijam kolejne rekordy skacząc na skakance. Jeśli jest taka możliwość chodzę na spacery. Im dłuższe tym lepsze.

11. Spotkaj się online ze znajomymi

Jeśli brakuje Ci kontaktu z innymi polecam spotkania online z wykorzystaniem ogólnodostępnych narzędzi takich jak Messenger, Zoom czy Skype. Możecie się umówić na spotkanie przy kawie albo luźny wieczór przy winie. Nie zapominaj w tym czasie o bliskich Ci osobach.

12. Zrób porządek w telefonie i komputerze

Uporządkuj zdjęcia, usuń nieużywane aplikacje a może poszukaj nowych, które ułatwią Twoje codzienne życie?

13. Znajdź swój styl

Może to czas na odkrycie jakiegoś nowego stylu? Nauczenia się sztuki makijażu? Poszukaj biżuterii, która Cię wyrazi.

14. Dołącz do mediów społecznościowych

Jeśli jeszcze nie miałaś okazji stwórz swój profil na Facebooku albo Instagramie. Dołącz do mnie na Instagramie. Miło będzie Cię poznać.

15. Rozwiń umiejętności kulinarne

Przyznam szczerze, że na co dzień gotuję bardzo proste i szybkie potrawy. Kwarantanna sprawiała, że zaczęłam szukać bardziej wyszukanych potraw, które zachwyciły moich najbliższych. 

16. Oglądnij ciekawy serial lub film

Osobiście uwielbiam kino, dlatego przynajmniej raz w tygodniu staram się oglądnąć jakąś nową produkcję. Zobacz moje ulubione seriale na Netflixie.

17. Znajdź hobby dla siebie

Może jest coś, czego zawsze chciałaś się nauczyć? Może czas na szydełko albo na druty. A może myślałaś o tworzeniu biżuterii?

18. Tańcz i śpiewaj

Nie potrafię ani tańczyć ani śpiewać, ale sprawia mi to dużo frajdy. A w domowym zaciszu mogę wszystko!

19. Zaplanuj podróż

To czego mi osobiście najbardziej brakuje w obecnej sytuacji, to brak możliwości podróżowania. Ale nikt nie zabroni mi planować.

20. Zrób porządek w poczcie elektronicznej

To idealny moment, żeby zrobić porządek na poczcie e-mail z przychodzącymi wiadomościami. Zrezygnuj z subskrybcji, które nic nie wnoszą w Twoje życie i zapisz się do nowych newsletterów, które będą Cię inspirować

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *