Jak dbać o drewnianą biżuterię?

Pragnienie ozdabiania swojego ciała liczy sobie co najmniej 100 000 lat. Tyle bowiem mają lat znaleziska archeologiczne, ozdobne, przedziurawione muszle, które musiały służyć funkcji ozdobnej. Biżuteria jest jednak nośnikiem kilku funkcji, nie tylko ozdobnej, spełnia jeszcze walory użytkowe i religijne. W każdej z nich wykorzystywało się zawsze wszelkie możliwe surowce, od różnego rodzaju kruszcu, poprzez muszle, kamienie, szkło, aż po drewno. 

Poszukiwanie oryginalności, czyli biżuteria z drewna

Zwrócenie naszej uwagi na zmiany klimatyczne, zainteresowanie ekologią, potrzeba integracji z naturalnym środowiskiem odzwierciedla się również w modzie i akcesoriach modowych. Doskonale widoczne jest to m. in w doborze biżuterii, która poszukuje surowców dla dodatków przyjaznych środowisku. Niewątpliwie do tej grupy produktów należy biżuteria drewniana i wykonana z żywicy epoksydowej.

 Jak dbać o drewnianą biżuterię?

Kolczyki drewniane to rodzaj biżuterii dziennej, doskonale spełniającej funkcję ozdobną. Tego rodzaju kolczyki mogą mieć formę pełną czy ażurową, mogą mieć kształt okrągły, figuralny, prostokątny, są wielobarwne, jednokolorowe, w każdym odcieniu. Pasują do osoby w każdym wieku, głównie do stroju casualowego. 

Drewniana biżuteria, jak każda inna, wymaga pielęgnacji. Nie jest ona ani uciążliwa ani skomplikowana. Przede wszystkim posiadaczka drewnianej biżuterii powinna wyrobić w sobie nawyk trzymania jej w miejscach, gdzie nie mogłyby być poddawane działaniu wilgoci. Dlatego najlepiej, gdy nie przechowuje się jej choćby w łazience, gdzie o wilgoć nie trudno. Drewniane kolczyki nie lubią też zbyt wysokiej temperatury, dlatego nie powinny leżeć zbyt długo w pełnym słońcu. Takie warunki oznaczają po prostu, że po zdjęciu kolczyków warto schować je do puzderka z biżuterią, stojącego w sypialni czy salonie. 

Biżuteria wykonana z drewna nie powinna również mieć zbyt długiej styczności z wodą oraz substancjami chemicznymi. Dlatego zawsze przed kąpielą w wannie, jeziorze czy morzu warto zdjąć kolczyki i ukryć je przed słońcem i wodą. Woda słona, ale też słodka woda jezior, zmienia wygląd każdej biżuterii, nie tylko drewnianej. 

Drewnianej biżuterii nie powinno się również myć płynem do mycia naczyń czy innymi czyszczącymi produktami chemicznymi.

Gdy drewniana biżuteria się pobrudzi

Może zdarzyć się, że kolczyki drewniane, np. w kształcie liści, z czasem ulegną zabrudzeniu i trzeba je wyczyścić, by można było je dalej użytkować. Aby nadać kolczykom nowego blasku i świeżości, wystarczy umyć je delikatnie mydłem w kostce lub mydłem w płynie i osuszyć szybko bawełnianą ściereczką. Warto je również wypolerować, by odzyskały swój naturalny blask. 

Każda z nas kobiet pragnie się wyróżniać, a przynajmniej podkreślać swoją urodę. Najprościej wykorzystać do tego drewnianą biżuterię o oryginalnych kształtach. Taką możliwość dają drewniane kolczyki np. w kształcie geometrycznym czy etnicznym. Drewno to doskonały surowiec i niebanalny dodatek do ubioru dla osoby, która dba o to aby żyć w zgodzie z przyrodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *