Jeśli chcesz, aby biżuteria jak najdłużej wyglądała elegancko i pięknie musisz o nią dbać. Nie ważne czy jest to biżuteria ze złota, ze srebra, ze stali chirurgicznej czy z innych metali nieszlachetnych. Piękno biżuterii jest niesamowite, ale jednocześnie bardzo delikatne i kruche. Co zrobić, żeby ulubione dodatki cieszyły się nieskazitelnym wyglądem przez długi czas?
Chroń biżuterię przed wodą
Żadna biżuteria nie lubi wody. Myjąc naczynia, ręce, podłogę, okna czy nawet uprawiając sporty wodne, należy ściągać biżuterię. Mikro i makroelementy znajdujące się w wodzie negatywnie wpływają na wygląd biżuterii. Jeżeli biżuteria będzie często moczona, straci blask a złote, srebrne i metalowe elementy pokryte zostaną czarnym nalotem a nawet rdzą.
Przechowuj biżuterię w odpowiednim miejscu
Przechowywanie biżuterii jest niezwykle ważne. Szczególnie jeśli są to wiszące kolczyki czy kolczyki chwosty. Nieodpowiednie odkładanie kolczyków może spowodować wygięcie elementów przez co stracą swój estetyczny wygląd. W przypadku elegancko szlifowanej biżuterii ważne jest także, żeby nie narazić je na zarysowania. Warto więc do przechowywania biżuterii używać odpowiednich szkatułek. Uwaga! Trzymanie szkatułek w łazience, gdzie mamy do czynienia z wysoką wilgotnością nie jest dobrym pomysłem.
Unikaj środków chemicznych
Detergenty, perfumy, balsamy i kremy również nie mają pozytywnego wpływu na jakość biżuterii. Środki chemiczne błyskawicznie wchodzą w interakcję z powierzchnią biżuterii, niszcząc jej strukturę. Taka biżuteria bardzo szybko się przebarwia i traci swój blask. Niektóre kamienie pod wpływem detergentów mogą się kruszyć, a elementy z metali robią się czarne i nieestetyczne.
Noś odpowiednio biżuterię
Biżuteria jest bardzo delikatna. Dlatego może bardzo szybko ulec uszkodzeniom mechanicznym. Ściągaj biżuterię na noc. Spanie w kolczykach nie tylko skraca ich żywotność, ale także jest niebezpieczne dla Ciebie. Podobnie sytuacja wygląda z naszyjnikami i bransoletkami. Nie zaleca się także wykonywania treningów sportowych w biżuterii. Szczególnie w naszyjnikach. Aktywność fizyczna w biżuterii jest niebezpieczna. Dodatkowo u niektórych osób pH potu jest bardzo kwaśne, co w kontakcie z biżuterią może powodować jej odbarwienie lub szybszą ścieralność powłoki.