Dlaczego kolczyki czernieją? Odpowiedzi i wskazówki

Czernienie biżuterii jest zwykle spowodowane utlenianiem się metalu lub matowieniem. Jest to wynik wystawienia kolczyków na działanie powietrza i innych czynników, takich jak wilgoć, kosmetyki i siarka. Kiedy tak się dzieje, na powierzchni metalu tworzy się czarny nalot. Jest to szczególnie widoczne w kolczykach, ponieważ zwisają one z uszu i stale się o nie ocierają.

Chociaż utlenianie lub matowienie to naturalny proces, możesz zrobić kilka rzeczy, aby to spowolnić. Czytaj dalej, ponieważ omawiamy kilka wskazówek i odpowiadamy na pytania, które możesz mieć, takie jak:

  • Jak zapobiec czernieniu moich kolczyków?
  • Dlaczego moje kolczyki czernieją i pachną?
  • Jak często należy zmieniać kolczyki?
  • Jak czyścić kolczyki, które zrobiły się czarne?

Dlaczego kolczyki stają się czarne?

Prawdopodobnym powodem, dla którego twoje kolczyki stają się czarne, jest proces utleniania lub matowienie. Jest to naturalny proces, który zachodzi, gdy metal w kolczyku wchodzi w kontakt z powietrzem, wilgocią, kosmetykami i chemikaliami, takimi jak siarka.

Wilgoć i natłuszczenie skóry przyspieszą proces utleniania, dlatego biżuteria ciemnieje. Czarny nalot, który tworzy się na metalu, nie jest szkodliwy, ale może być brzydki i nieestetyczny. Kosmetyki, takie jak perfumy, lakiery do włosów, puder i balsamy mogą również przyspieszyć proces matowienia.

Podczas gdy matowienie może się zdarzyć w przypadku innych metali, występuje częściej w biżuterii ze srebra sterlingowego, ponieważ srebro ma wyższą reaktywność w stosunku do pierwiastków. Kolczyki z miedzi, mosiądzu i brązu również ciemnieją i szybko stają się czarne.

Wręcz przeciwnie, stopy zawierające złoto, platynę i pallad na ogół nie matowieją. Złoto jest najmniej reaktywnym metalem i dlatego nie utlenia się łatwo ani nie matowieje. Jeśli jednak zostanie zmieszany z innymi metalami, takimi jak miedź, w celu utworzenia stopu, może z czasem stać się czarny.

Jak sprawić, by moje kolczyki nie zmieniły koloru na czarny?

Najlepszym sposobem, aby zapobiec czernieniu kolczyków, jest utrzymywanie ich w czystości i suchości. Możesz to zrobić, wycierając kolczyki suchą szmatką po każdym użyciu. Jeśli twoje kolczyki wejdą w kontakt z balsamem, makijażem lub inną wilgocią, pamiętaj o ich jak najszybszym oczyszczeniu.

Innym sposobem jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu (czytaj jak przechowywać łańcuszki i naszyjniki), w którym nie są narażone na działanie żywiołów. Przechowuj kolczyki w hermetycznej torbie lub pojemniku, gdy ich nie nosisz, i zdejmuj je podczas kąpieli pod prysznicem, pływania lub ćwiczeń fizycznych, aby zmniejszyć utlenianie.

Możesz również rozważyć zmianę kolczyków co kilka dni i założenie nowej pary. Zapobiegnie to nadmiernemu zużyciu lub uszkodzeniu metalu, co prowadzi do wczesnego utleniania.

Dlaczego moje kolczyki stają się czarne i niefajnie pachną?

Czarny kolor to w rzeczywistości nagromadzenie nalotu, podczas gdy zapach pochodzi z mieszanki komórek skóry i naturalnych olejków na skórze.

Powodem czarniawych przebarwień i zapachu na Twoich kolczykach jest utlenianie lub matowienie. Dzieje się tak, gdy Twój kolczyk jest wystawiony na działanie powietrza, wilgoci i innych elementów, które powodują reakcję chemiczną z metalem.

Z biegiem czasu nagromadzenie nalotu ciemnieje lub odbarwia powierzchnię kolczyków. Może również powodować nieprzyjemny zapach, zwłaszcza jeśli nie jest leczony.

Jak często należy zmieniać kolczyki?

Kolczyki nie muszą być zmieniane codziennie, ale dobrze jest je wymieniać co tydzień. Da to metalowi czas na wyschnięcie i zapobiegnie jego zużyciu. Co więcej, unikaj pozostawiania kolczyków na dłuższy czas, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo utlenienia lub zmatowienia

Jak czyścić kolczyki, które zrobiły się czarne?

Istnieje wiele sposobów czyszczenia kolczyków, które zrobiły się czarne, używając czegokolwiek, od sody oczyszczonej po mydło do naczyń.

Najlepszym sposobem czyszczenia kolczyków, które zrobiły się czarne, jest użycie roztworu czyszczącego z sodą oczyszczoną i wodą. W jednej części wody dodaj trzy części sody oczyszczonej, aby uzyskać pastę. Zwilż kolczyki i nałóż pastę miękką szmatką. Usuń nalot w jednym miejscu na raz, włóż go w rowki i obracaj szmatkę, gdy zbiera nalot. Opłucz i wytrzyj do czysta nową szmatką.

Inną mocniejszą pastę do ciężkich nalotów można przygotować przy użyciu sody oczyszczonej i octu. Dodaj pół szklanki białego octu do dwóch łyżek sody oczyszczonej. Umieść kolczyki w misce z mieszanką i pozwól im moczyć się przez trzy godziny.

W ten sposób możesz usunąć nalot z kolczyków. Jeśli jednak nalot pozostanie, być może trzeba będzie użyć pędzla, aby dostać się do wszystkich szczelin. Opłucz kolczyki po szczotkowaniu, a następnie osusz je miękką ściereczką.

Możesz używać mydła i wody do regularnego mycia lub łagodnego detergentu, takiego jak płyn do naczyń. Wymieszaj mydło z wodą w zlewie lub misce i umieść kolczyki w środku. Delikatnie przetrzyj je palcami przed spłukaniem mydlin i wypolerowaniem do sucha miękką szmatką.

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie działa, może być konieczny komercyjny środek do czyszczenia biżuterii. Pamiętaj, aby uważnie przeczytać instrukcje, ponieważ niektóre środki czyszczące są przeznaczone wyłącznie do czyszczenia złota lub srebra.

Czytaj więcej: Czym wyczyścić biżuterię z metalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *