Czym wyczyścić biżuterię z metalu

W przeciwieństwie do prawdziwego złota, biżuteria wykonana z metalowych elementów może czernieć lub matowieć. Nie oznacza to, że trzeba ją od razu wyrzucić. Jest kilka powodów, dla których biżuteria metalowa matowienie lub czernieje. Pierwszym z nich to kontakt z wodą, kremami lub balsamami, które znajdują się na naszym ciele. Z biegiem czasu biżuteria metalowa jest wystawiona także na działanie pierwiastków, które znajdują się w powietrzu. One również powodują, że biżuteria może czernieć. Na szczęście biżuterię można czyścić. Niezależnie od tego, czy są to kolczyki, efektowny naszyjnik czy bransoletka z zawieszką. Poznaj najlepsze domowe sposoby na wypolerowanie wszelkich zmatowień na biżuterii, aby tchnąć nowe życie w twoje ulubione dodatki.

Czyszczenie biżuterii sokiem z cytryny


Wymieszaj wodę sokiem z cytryny i namocz w niej Twoją biżuterię. Umieść przedmiot w misce na 10-15 minut. Mieszanka z kwasem z soku z cytryny działa cuda. Jednak kiedy okaże się, że kwas “nie wyjadł” całego brudu, wypłucz biżuterię i włóż z powrotem do mieszanki na kilka dodatkowych minut. Gdy połysk wróci, spłucz ponownie zimną wodą i wypoleruj do sucha czystą szmatką.

Czyszczenie biżuterii sodą oczyszczoną 

Wyłóż talerz lub miseczkę folią aluminiową, błyszczącą stroną do góry. Połóż biżuterię na folii. Do szklanki ciepłej wody wsyp jedną łyżkę soli i jedną łyżkę sody oczyszczonej. Całość wymieszaj. Roztwór wlej na talerz lub miskę folią. Mieszanina wejdzie w reakcję chemiczną z folią i zacznie rozpuszczać brud na biżuterii. Kiedy zobaczysz, że biżuteria już ładnie wygląda opłucz ją pod zimną wodą i wypoleruj czystą szmatką.

Czyszczenie biżuterii pastą do zębów

Wyciśnij niewielką ilość pasty do zębów na zmatowiałą biżuterię i rozsmaruj ją palcem. Gdy biżuteria ma cienką powłokę, wyczyść szczotką — wchodząc w szczeliny — szczoteczką do zębów. To świetna opcja, ponieważ lekko ziarnista konsystencja pasty do zębów usuwa nawet najcięższe zabrudzenia. Spłucz zimną wodą i wypoleruj czystą szmatką.

Co jeśli nic nie pomaga?

Niestety są też wzory biżuterii, które ciężko jest wyczyścić domowymi metodami, ale można wymienić stare, zniszczone elementy na nowe, nadając biżuterii drugie życie. Potrzebujesz wsparcia w odnowieniu biżuterii? Napisz do mnie madlin.sklep@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *