Biżuteria artystyczna ręcznie robiona – nie popełniaj więcej tych błędów

Podejrzewam, że popełniasz różnego rodzaju błędy przy doborze biżuterii artystycznej. Może to wynikać z braku czasu lub złych nawyków, ale najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że po prostu nie masz wystarczających informacji i ciężko Ci uświadomić sobie, jakie błędy popełniasz.

Poznaj 10 największych błędów na temat biżuterii artystycznej oraz tego, jak ich uniknąć. Pomogą Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i sprawię, że Twoja biżuteria (i Ty sama!) będzie wyglądać świetnie.

1. Wiedza z czego została stworzona biżuteria artystyczna

Kupując biżuterię artystyczną, zawsze powinnaś wiedzieć, z czego jest wykonana. Jeśli sprzedawca nie określi materiałów, prawdopodobnie projekty nie są wykonane ze srebra czy złota. Jeśli nie masz pewności, zawsze powinieneś zapytać przed zakupem, zwłaszcza w przypadku przedmiotów o wyższej cenie.

Tylko dlatego, że biżuteria ma kolor złoty lub srebrny, nie oznacza, że ​​jest wykonana z tych konkretnych metali. W szczególności, jeśli biżuteria sprawia wrażenie złotej, ale jest niedroga, to prawie na pewno wcale nie jest złota: w najlepszym razie będzie bardzo cienko pokryta złotem. Złoto jest bardzo drogim metalem i nie ma czegoś takiego jak tania złota biżuteria. 

Biżuteria ręcznie robiona z metali nieszlachetnych, takich jak mosiądz lub nikiel, raczej nie będzie się dobrze nosić z upływem czasu i może zmienić kolor skóry na czarny lub zielony. Może nawet powodować reakcje alergiczne – dotyczy to zwłaszcza niklu, którego zdecydowanie zalecamy unikać. 

Powinieneś także wiedzieć, czym są kamienie szlachetne: czy są hodowane w laboratorium, czy naturalne, czy też są całkowicie fałszywe. Każda z tych opcji jest dobra w odpowiednich okolicznościach, ale warto mieć świadomość, na co wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze.

Oczywiście tania biżuteria artystyczna ma swoje miejsce i jeśli jesteś zadowolony, że projekt jest stosunkowo krótkotrwałym elementem mody, a twoja skóra toleruje materiały alergiczne, to jest to całkowicie w porządku.

2. Noszenie codziennie tej samej biżuterii artystycznej

Nawet ja wiem, jak łatwo jest wpaść w nawyk noszenia tych samych elementów biżuterii dzień w dzień i prawie ich nie zdejmować. Ale dobre jest zerwanie z tym nawykiem z kilku powodów.
Po pierwsze, Twoja codzienna biżuteria brudzi się w miejscach, których nie widzisz. Dotyczy to zwłaszcza kolczyków sztyftów, których część jest ukryta za płatkiem ucha, gromadząc chemikalia z mycia włosów i potencjalnie prowadząc do infekcji.

Po drugie, będziesz nudna, a tego nikt nie chce! Zastanów się więc, jaką biżuterię autorską posiadasz w swojej kolekcji i jak możesz regularnie używać jej inaczej.

Jeśli nie masz zbyt wiele ręcznie robionej biżuterii lub w Twojej kolekcji biżuterii artystycznej brakuje elementów, opracuj plan dodawania kolejnych elementów w miarę upływu czasu.

3. Brak kreatywności z doborze biżuterii artystycznej

Nie bądź nudna! Zmiana pór roku to świetny czas na eksperymentowanie przed lustrem z różnymi strojami i dodatkami, zwłaszcza z biżuterią artystyczną ręcznie robioną. Bądź tak kreatywny, jak to tylko możliwe, z kombinacjami i rób notatki, co Ci odpowiada, abyś pamiętała najlepsze połączenia.

Zanotuj również wszelkie rodzaje elementów, które chciałbyś dołączyć do swojej garderoby. Właściwa inwestycja w artystyczną biżuterię i akcesoria może wnieść wiele kreatywności i wszechstronności do Twojej garderoby na długie lata.

4. Czyszczenie biżuterii artystycznej

Wiele osób nie czyści swojej biżuterii regularnie, jeśli w ogóle. Łatwo przeoczyć gromadzenie się ogólnego brudu i nalotu, ale – uwierz mi – będzie tam i będzie zauważalne dla innych.

Nosisz biżuterię handmade na skórze i ubraniu przez dłuższy czas podczas wykonywania wszelkiego rodzaju czynności, więc oczywiście będzie ona wymagać od czasu do czasu czyszczenia. Dokładnie tak jak twoje ubranie.

Zalecam zaplanowanie dokładnego czyszczenia biżuterii co najmniej dwa razy w roku (lub częściej, w zależności od tego, jak nosisz i przechowujesz biżuterię oraz czy mieszkasz w wilgotnym miejscu). 

Przejście w cieplejsze i chłodniejsze miesiące w roku to świetny czas, aby to zrobić. Może to obejmować wszystko, od szybkiego mycia delikatnym mydłem po bardziej złożone usuwanie nalotów i brudu, w zależności od elementów.

Warto dowiedzieć się, jak bezpiecznie i prawidłowo czyścić biżuterię. Jeśli się spieszysz, na początek zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi szybkiego czyszczenia biżuterii.

Nie zapomnij dodać czyszczenia biżuterii jako powtarzającego się zadania w swoim dzienniku.

5. Stosowanie złych metod do czyszczenia biżuterii

Chociaż lepiej jest dołożyć starań, aby wyczyścić unikatową biżuterię artystyczną, niż nie robić tego wcale, nie wszystkie metody czyszczenia są sobie równe, a niektóre mogą trwale uszkodzić cenne przedmioty. Więc uważaj!

Czyszczenie cennej srebrnej biżuterii lub złotej biżuterii pastą do zębów nie jest dobrym pomysłem. Jest ścierny i z czasem niszczy metal, przez co biżuteria artystyczna handmade stają się coraz mniej wartościowa. Może to również spowodować ostateczne uszkodzenie wykończeń. To samo dotyczy używania proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej, którą wciera się w metal w celu jego oczyszczenia: po prostu tego nie rób.

Jest to szczególnie bardzo zły pomysł, jeśli chodzi o alternatywy dla litego złota, takie jak złoto vermeil, złoto wypełnione lub pozłacane. Prawdopodobnie usuniesz cenne złoto z powierzchni swojej biżuterii, a jego naprawa może być trudna lub niemożliwa. 

Zalecam całkowite unikanie kontaktu biżuterii artystycznej z ostrymi chemikaliami, chyba że te chemikalia są specjalnie zalecane przez profesjonalistów do czyszczenia biżuterii, którą posiadasz. 

6. Noszenie biżuterii podczas pływania lub kąpieli

Istnieje kilka powodów, dla których należy unikać noszenia biżuterii w wodzie.

Po pierwsze, łatwo zgubić swoje rzeczy – zwłaszcza podczas kąpieli. Jeśli myśl, że twój cenny pierścionek zsunie się i pójdzie do rynsztoka, przeraża cię, to naprawdę nie jest dobrym pomysłem podejmowanie ryzyka. Zamiast tego znajdź bezpieczne miejsce na biżuterię podczas kąpieli i spraw, aby zdejmowanie biżuterii przed kąpielą było rutynowe.

Przekonasz się również, że z czasem Twoje kolczyki ręcznie robione, naszyjniki i pierścionek z koralików mogą ulec zaklejeniu przez pozostałości szamponów, odżywek i mydeł. Jeśli masz na sobie niektóre części biżuterii, kiedy bierzesz prysznic lub kąpiel, pamiętaj, aby zdejmować je co kilka tygodni, aby dobrze je wyczyścić: zwłaszcza kolczyki sztyfty.

W szczególności należy unikać wielokrotnego moczenia pereł i opali, ponieważ długotrwałe wystawienie na działanie wody i innych chemikaliów może trwale uszkodzić i odbarwić te kamienie.

Na koniec, jeśli wybierasz się popływać, radzę bezpiecznie zostawić biżuterię w domu.

Nigdy nie zaleca się pływania w basenie lub morzu z biżuterią z metali szlachetnych. Chlor stosowany w basenach lub jacuzzi może odbarwić srebro i wiele kamieni szlachetnych, a nawet potencjalnie osłabić złoto. Jeśli chodzi o słoną wodę, może ona stępić diamenty i powodować erozję lutowanych części w metalowej biżuterii. A tego nikt nie chce.

7. Niewłaściwe przechowywanie biżuterii artystycznej

Unikaj przechowywania biżuterii w miejscach, w których występuje wilgoć, zwłaszcza w łazienkach. Biżuteria srebrna w szczególności będzie matowieć szybciej w wilgotnych miejscach, co oznacza więcej czasu na jej czyszczenie (jeśli w ogole uda się ją wyczyścić)

Cenną biżuterię należy również przechowywać z dala od swobodnego przepływu powietrza. Po części po prostu zakurzy się i zabrudzi, ale srebro i inne metale będą matowieć znacznie szybciej, jeśli nie będą noszone na świeżym powietrzu.

Należy również pamiętać, że poplątana metalowa biżuteria, która łatwo ociera się o inny metal, kamienie szlachetne lub twarde powierzchnie, ulegnie uszkodzeniu. Chcesz uniknąć zarysowań i zdarć zwłaszcza srebra i złota, ale także bardziej miękkich kamieni szlachetnych.

Polecam przechowywać biżuterię w dedykowanych szkatułkach na biżuterię ręcznie robioną, w rolce na biżuterię handmade, a nawet przechowywać każdą sztukę (lub parę) we własnym, małym, wyściełanym pudełku. Ograniczy to narażenie na przepływające powietrze i wilgoć. W zależności od konfiguracji przechowywania może to również pomóc w zapobieganiu zarysowaniom i splątaniu. Pudełka, które dołączamy do naszych zamówień na biżuterię online, będą idealne.

Jeśli wolisz wyeksponować swoją biżuterię na naszyjnikowym drzewku lub podobnym miejscu, przygotuj się na częstsze czyszczenie i nie zapomnij o odkurzaniu!

8. Niezapinanie naszyjników po ich zdjęciu

Zawsze powinnaś zapinać naszyjniki, kiedy je zdejmujesz. Pomoże to uniknąć splątanych łańcuchów, które mogą być bardzo trudne do rozerwania. Jako twórca biżuterii handmade spędzam dużo czasu na rozplątywaniu łańcuszków i zapewniam cię, że nie jest to zbyt zabawne.

Jeśli nadal masz problemy z plątaniną, spójrz na użycie słomek lub innych rurek. Możesz przełożyć jeden koniec naszyjnika przez słomkę przed jego zapięciem, co sprawi, że splątanie większości naszyjników będzie prawie niemożliwe.

9. Kupowanie biżuterii w tanich sklepach sieciowych

Nie wymieniam żadnych nazw, ale wiesz, o jakich sklepach mówię: są to duże sklepy z biżuterią, które można zobaczyć w wielu centrach handlowych i w Internecie. Obiecują świat sentymentalnych błyskotek za nieduże pieniądze.

Czasami ich dzieła pochodzą od ludzi pracujących w bardzo złych warunkach i często jakość wykonania jest tandetna – do tego stopnia, że ​​ich biżuterii nie da się naprawić, jeśli coś pójdzie nie tak.

Jeśli szukasz wysokiej klasy „tradycyjnej” biżuterii artystycznej, zwłaszcza jeśli ma to być cenny element sentymentalny, znajdź jubilera produkującego na mniejszą skalę o dobrej reputacji. Warto zainwestować w tego rodzaju biżuterię.

Jeśli szukasz bardziej współczesnej biżuterii w stylu rzemieślniczym, znajdź niezależnych projektantów, których lubisz (mam nadzieję, że w tym www.madlin.pl) i wesprzyj ich biznes.

Takie podejście do kupowania biżuterii zaowocuje znacznie lepszą inwestycją. Będziesz także czerpać korzyści z dobrego samopoczucia, robiąc zakupy w firmach, które możesz naprawdę czuć komfortowo wspierając i pomagając im się rozwijać.

10. Nieodpowiedni dobór naszyjnika do dekoltu

Zamiast zawsze dorzucać swój ulubiony naszyjnik lub wisior do prawie każdego stroju, zastanów się nad różnymi typami i długościami naszyjników, które będą dobrze pasować do różnych typów dekoltów. Przekonasz się, że doda dużo więcej zainteresowania i stylu do Twojej garderoby.

Warto mieć w swojej kolekcji biżuterii artystycznej różne długości naszyjników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *