7 rzeczy przez, które biżuteria szybciej się niszczy

Biżuteria jest integralną częścią Twojej codziennej garderoby. Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać formalny, czy swobodny wygląd, piękna biżuteria podkreśli Twój wygląd i zapewni Ci elegancki i stylowy wygląd. Bez względu na to czy biżuteria, którą kupiłaś jest tania czy droga. Chcesz, aby jak najdłużej wyglądała estetycznie. Jeśli jesteś miłośnikiem biżuterii, musisz wiedzieć jak dbać o swoje dodatki. W tym artykule sprawdzimy jakie rzeczy powodują uszkodzenie biżuterii.

1. Biżuteria nie lubi wody

Biżuteria wykonana jest z metali szlachetnych takich jak złoto, srebro czy platyna lub z mniej szlachetnych metali. Niestety zarówno metale szlachetne jak i nieszlachetne nie lubią ciągłego konaku z wodą czy wilgocią. Kiedy biżuteria ma styczność z wodą może rdzewieć, co sprawia, że wygląda bardzo nieestetycznie. Słona woda może powodować przebarwienia. Dlatego zaleca się, aby zdjąć biżuterię, gdy idziesz popływać w morzu. Przechowując biżuterię, wybierz hermetyczną torbę lub pudełko, aby chronić ją przed wilgocią. 

2. Biżuteria nie lubi słońca i ciepła

Wystawienie biżuterii bezpośrednio na działanie promieni słonecznych może spowodować przebarwienia i matowienie. Światło ultrafioletowe może również prowadzić do problemów strukturalnych z Twoimi ulubionymi błyskotkami, powodując szybkie zniszczenia. Ciepło może również zniekształcić kolor niektórych kamieni szlachetnych. Dlatego zaleca się przechowywanie biżuterii w chłodnym, suchym miejscu. Kiedy jest upalne lato często się pocimy, a biżuterią, którą masz założoną narażona jest na wilgoś i sól (która znajduje się w pocie). 

3. Biżuteria nie lubi chemikaliów 

Naturalne materiały reagują na działanie chemikaliów, co może zniszczyć Twoją piękną biżuterię. Bez względu na rodzaj biżuterii, którą nosisz, ważne jest, aby unikać narażania jej na działanie chemikaliów. Idąc popływać w basenie, zdejmij biżuterię, aby uniknąć wpływu chloru na metal. Silne środki chemiczne prowadzą nie tylko do przebarwień, ale także do niszczenia powierzchni. Produkty czyszczące zawierają również żrące chemikalia i wybielacze, które w mgnieniu oka mogą zniszczyć Twoją piękną biżuterię. Zaleca się zdejmowanie pierścionka podczas sprzątania domu lub prania, aby uniknąć takich uszkodzeń. Możesz również użyć organicznych środków czyszczących, które nie zawierają żrących chemikaliów, aby chronić swoją biżuterię.

4. Biżuteria nie lubi kosmetyków

Większość produktów kosmetycznych zawiera olejki i inne składniki, na które ekspozycja może zrujnować twoją biżuterię. Perfumy, lakiery do włosów i balsamy mogą przyćmić wygląd Twojej błyszczącej biżuterii, a przywrócenie ich do dawnej świetności wymaga profesjonalnego czyszczenia. Jeśli założysz swoje ubrania przed nałożeniem makijażu i pielęgnacją skóry, oznacza to, że biżuteria może gromadzić dużo brudu. Co gorsza, wszelkie substancje chemiczne zawarte w balsamach i lakierach do włosów mogą mieć wpływ na biżuterię, prowadząc z czasem do jej niszczenia. Aby uniknąć tego problemu, zawsze pamiętaj o przestrzeganiu zasady „ostatni, pierwszy”. Ta zasada mówi, że nie należy nosić biżuterii przed użyciem produktów kosmetycznych.

5. Biżuteria nie lubi nieodpowiedniego traktowania

Niektóre elementy biżuterii są częścią codziennego noszenia, często zdarza się, że takie elementy ulegają uszkodzeniu w razie wypadku. Jeśli pracujesz z maszynami lub wykonujesz dużo zajęć na świeżym powietrzu, Twoja biżuteria może ulec zadrapaniom i wgnieceniom. Aby zminimalizować takie uszkodzenia, warto zdjąć biżuterię przed pójściem do pracy i nosić ją dopiero po wyjściu. Możesz również zdecydować się na noszenie biżuterii wykonanej z twardych metali i wybrać oprawę, która chroni wszelkie kamienie szlachetne znajdujące się na Twojej biżuterii.

Zadrapania mogą mieć miejsce również podczas przechowywania biżuterii. Jeśli przechowujesz wszystkie dodatki w tym samym pudełku, istnieje ryzyko fizycznego uszkodzenia biżuterii. Wskazane jest wybranie oddzielnych mniejszych pudełek lub szkatułki, która ma wiele przegródek. 

6. Biżuteria nie lubi upływającego czasu

Niestety biżuteria nie jest wieczna. Szczególnie jeśli, któryś z dodatków lubisz nad wyraz bardzo mocno. Z czasem biżuteria traci swój urok, ale pamiętaj, że odpowiednio dbając o nią wydłużasz czas jej żywotności.

7. Biżuteria nie lubi być poplątana

Naszyjniki, kolczyki i bransoletki mogą ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną zaplątane podczas przechowywania. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest rozsypanie naszyjnika z pereł, zasypując podłogę w sypialni małymi koralikami. Aby tego uniknąć, upewnij się, że przechowujesz te elementy w różnych pudełkach i zapnij je przed przechowywaniem. Jeśli to możliwe, znajdź rozwiązanie, aby powiesić wszelkie elementy, które mogą zaplątać się podczas przechowywania, aby zapobiec uszkodzeniom.

Poznając te główne przyczyny uszkodzeń biżuterii, możesz chronić swoje cenne przedmioty i uniknąć kosztownych napraw. Przed zakupem biżuterii upewnij się, że rozumiesz, jak dbać o biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *