Produkty handmade stają się coraz to bardziej popularne. Czasy, w których chińszczyzna zawładnęła rynkiem, powoli mijają. Ludzie stają się bardziej świadomymi konsumentami i coraz częściej wybierają produkty od polskich twórców. Ale co tak naprawdę skłania do kupna rękodzieła?
Precyzja to podstawa
Rękodzielnicy, tworząc swoje produkty, dokładają wszelkich starań, aby były one dopieszczone w każdym calu. Począwszy od projektu po doszycie ostatniego guziczka w maskotce, nawleczenie ostatniego koralika w bransoletce czy zeszlifowania najmniejszego elementu drewna w meblu. Wszystkie te detale świadczą o dokładności i perfekcjonizmie rękodzieła. Taką dokładnością nie cechują się przedmioty masowo wytwarzane na liniach produkcyjnych.
Wyjątkowość i oryginalność
Każdy twór rękodzielniczy jest unikatowy. Mimo że tworzonych jest kilka egzemplarzy podobnych do siebie wyrobów np. bransoletek czy kolczyków, to nigdy jednak nie będą identyczne. Dlaczego? Bo nie da się zrobić dwóch takich samych rzeczy ręcznie. Zawsze będą one od siebie różne. Czasem różnica będzie widoczna gołym okiem, a czasem trzeba będzie się bardziej skupić, aby ją dostrzec. Jednak czy jest to wada? Moim zdaniem ogromna zaleta. Każdy chce mieć coś oryginalnego i unikatowego, dlatego też produkty handmade takie właśnie są! Zwłaszcza kobiety, które poprzez noszenie ręcznie robionej biżuterii wyrażają siebie, swoją indywidualność.
Wyjątkowość, której nie da się oprzeć
Artysta, tworząc, oprócz oczywiście swoich umiejętności i materiałów potrzebnych do wykonania danego produktu, wkłada jeszcze coś od siebie. To „coś” jest nienamacalne. Nie otrzymamy tego w chińskich, tanich „zamiennikach”. To coś wyjątkowego i bardzo osobistego. Co to takiego? To dusza. Każdy rękodzielnik wplata ją w swój produkt. Tworząc go, już w fazie projektowania czerpie inspiracje ze swoich doświadczeń. Dlatego też nieraz wyrób oprócz samej funkcji, jaką ma spełniać, wnosi do naszego życia kawałek niesamowitej historii twórcy.
Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem produktu z marketu, a produktu od polskiego twórcy zastanów się najpierw, czego potrzebujesz. Czy szukasz taniego i niestety mało trwałego wyrobu, który posłuży Ci znacznie na krócej niż rzecz wykonana w polskiej manufakturze? Zastanów się także czy chcesz mieć coś, co mogą mieć wszyscy czy też wolisz produkt unikatowy, niepowtarzalny i zrobiony specjalnie dla Ciebie. Ostatnią rzeczą, nad którą powinieneś się zastanowić, to kogo tak naprawdę chcesz wspierać. Czy zagraniczne rynki, które bestialsko zalewają nas swoimi produktami czy też rodaków walczących o dobrą pozycję na własnym rynku?
Wpis gościnny przygotowany przez Natalię Kozik – twórczynię katalogu polskich produktów handmade – Z pasji zrobione