Biżuteria Sutasz, jak powstaje i do czego pasuje?

Biżuteria sutasz zachwyca niesamowitymi połączeniami kolorystycznymi, oraz ciekawymi formami. Jest niezwykle bogata, a patrząc na nią, ciężko uwierzyć, że może powstać w zaciszu domowego warsztatu rękodzielniczego. Ta niezwykle pracochłonna technika zyskuje coraz większą popularność. Z czego powstaje biżuteria sutasz? Do czego najlepiej pasuje i jak ją nosić? Tego dowiesz się w tym artykule. 

Czym jest sutasz?

 Sutasz to cienkie, 3-4mm wykonane z wiskozy lub jedwabiu roślinnego sznurki, z zagłębieniem pośrodku. Nazwa sutasz wywodzi się od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek. Sznurki sutasz były wykorzystywane do tworzenia ozdobnych wzorów na mundurach, a z czasem nazwa ta zaczęła być używana jako określenie haftu ręcznego. Na pomysł tworzenia biżuterii tekstylnej ze sznurków sutasz wpadła po raz pierwszy projektantka Dori Csenegeri. To właśnie ta izraelska artystka po raz pierwszy zaczęła tworzyć finezyjne, duże formy biżuterii, wykorzystując sznurki sutasz w połączeniu z kolorowymi kamieniami, kryształkami i koralikami. 

Jak powstaje biżuteria sutasz?

Haft sutasz nie jest techniką prostą. Wymaga nie tylko zręczności, ale przede wszystkim cierpliwości. Cały trud włożony w szycie zostaje wynagrodzony, gdy udaje się tworzyć pierwsze kolczyki lub inny element biżuterii. Sutasz powstaje poprzez zeszycie ze sobą dowolnie dobranych kolorystycznie sznurków. Ważne, by były ułożone równo, a igła trafiała bezpośrednio w środek sznurka, dlatego dobrze jest też używać odpowiednich igieł i nici. Najlepiej sprawdzają się cienkie igły do koralików, oraz nici monofilowe, które są przezroczyste. Ewentualnie można wykorzystać nici do haftu koralikowego, jedwabne lub tytanowe. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje sznurków sutasz. Najlepsze dla początkujących są te o lekko sztywniejszej strukturze, które nie wyślizgują się z palców, co pozwala na szybsze szycie i większe możliwości. 

Do czego pasuje biżuteria sutasz?

Biżuteria sutasz jest niezwykle bogata. Zatem wizualnie wygląda na dosyć ciężką, jednak w praktyce jest ona lekka i przyjemna w noszeniu. Doskonale nadaje się do podkreślenia eleganckich sukni, czy wieczorowych kreacji Kolczyki sutasz czarne – Madlin Ręcznie tworzona biżuteria artystyczna . Coraz częściej stawiają na nią panny młode, jako oryginalne dopełnienie stylizacji ślubnych Kolczyki sutasz złote – Madlin Ręcznie tworzona biżuteria artystyczna . Sutasz można nosić też na co dzień. Można wtedy postawić na mniejsze formy, w bardziej stonowanych kolorach. W zależności od tego, jaki rodzaj biżuterii preferujemy, sutasz daje nieskończoną ilość możliwości. Nie tylko kolorystycznych Kolczyki sutasz – Madlin Ręcznie tworzona biżuteria artystyczna . Haftem sutasz można stworzyć kolczyki, bransoletki, naszyjniki, broszki, opaski, gumki do włosów, ozdobne paski, a nawet klamerki ozdobne do butów. Jest łączony z innymi technikami m.in. haftem koralikowym czy jedwabiem shibori. Z pewnością każda kobieta znajdzie w sutaszu coś, co ją zachwyci i podkreśli w wyjątkowy sposób jej własny styl. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *